ՏԲՏ ԽԹԱՆՄԱՆ ՀԱՅ-ԱՄԵՐԻԿՅԱՆ ՆԱԽԱՁԵՌՆՈՒԹՅՈՒՆ
Համաշխարհային բանկի «Էլ. հասարակության և մրցունակության համար նորարարություն» ծրագրի «ՏՏ/Գիտելիքահենք ոլորտի զարգացման աջակցություն» բաղադրիչի շրջանակում Ձեռնարկությունների ինկուբատոր հիմնադրամի կողմից իրականացվող «ՏՏ ոլորտի խթանման հայ-ամերիկյան նախաձեռնությունը» /Նախաձեռնություն/ նպատակ ունի մշակել և իրականացնել Հայաստանի ՏՏ ներկայացուցչական գրասենյակի գործունեությունը ԱՄՆ-ում:
Հաշվի առնելով հայկական ՏՏ ոլորտի լուրջ զարգացումները, ներառյալ՝ սկսնակ ընկերությունների ձեռքբերումները և հաջողությունների պատմությունները, որոնք մատնանշում են անցում աուտսորսինգից պրոդուկտի/լուծումների մշակում, անհրաժեշտ են հատուկ միջոցառումներ՝  ուղղված Հայաստանում իրականացվող սկսնակ ընկերությունների խթանման ծրագրերի աջակցմանը:
Այսպիսով, ներկայումս կիրառվում է Նախաձեռնության հայեցակարգի նոր մոտեցում, որը կապահովի հատուկ խթանման և խորհրդատվության ծառայությունների տրամադրում արտահանմանը պատրաստ հայկական ՏՏ սկսնակ/գործող ընկերություններին, աջակցություն մարքեթինգային ռազմավարության մշակման, աքսելերացիայի/ նախնական ֆինանսավորման ծրագրերին դիմելու, ինչպես նաև հատուկ միջոցառումների և ներկայացումների կազմակերպման հարցում:
Նշված մոտեցման շրջանակում ՁԻՀ-ի, Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և Համաշխարհային բանկի կողմից՝ Ձեռներեցության զարգացման և ղեկավարների վերապատրաստման կենտրոն (CEED) հիմնադրամի հետ համատեղ, կազմակերպվում է Հայաստան-ԱՄՆ ՏՏ ոլորտի աքսելերացիոն ծրագիր:
Աքսելերացիոն ծրագրին կարող են մասնակցել ՏՏ ոլորտի նորաստեղծ և նոր լուծումներ առաջարկող ընկերությունները: Ծրագիրը ներառում է սեմինարներ, մենթորություն, ինչպես նաև Հայաստանում ու ԱՄՆ-ում գործարար կապեր հաստատելու հնարավորություն: Հայաստանյան փուլն անցած ընկերություններից կընտրվեն 5-ը, ովքեր կմասնակցեն 2016 թվականի հունիսին Սիլիկոնյան հովտում կայանալիք Հայաստանի ՏՏ ոլորտի սկսնակ ընկերություններին նվիրված համաժողովին՝ հնարավոր ներդրողների, գործընկերների, հաճախորդների և աքսելերատորների հետ կապեր հաստատելու նպատակով:  Մասնակիցները հնարավորություն կունենան աշխատելու նաև CEED-ի համաշխարհային ցանցի անդամ հանդիսացող գործարարների և ներդրողների հետ:
Ծրագրում ներառված են մի շարք թեմաներ, այդ թվում՝
• Ապրանքատեսակի համապատասխանությունը շուկային
• Հաճախորդների հետ հարաբերությունների կազմակերպում
• Լուծումների/ապրանքատեսակի  դիրքավորում
• Ընկերության աճի և զարգացման հեռանկարներ
Հաջողակ ձեռներեցները և փորձագետները կուղղորդեն մասնակիցներին բիզնես մոդելի առաջխաղացման, շուկայում ներկայանալու ռազմավարության մշակման, արտասահմանյան ներդրողների և հաճախորդների հետ աշխատելու հմտությունների ձեռքբերման, ինչպես նաև հետագա քայլերի պլանավորման հարցերում:
Ծրագիրը մեկնարկելու է մարտին և կավարտվի մայիսին, իսկ հաջորդիվ աշխատանքները կիրականացվեն ԱՄՆ-ում՝ Սիլիկոնյան հովտում: Ծրագրի աշխատանքային լեզուներն են հայերենը և անգլերենը: Թարգմա¬նություն նախատեսված չէ, ուստի երկու լեզուների իմացությունը պար¬տադիր է ծրագրից լիարժեք օգտվելու համար:

ARMENIAN-US IT/TECH PROMOTION INITIATIVE
The Armenian-American IT Industry Promotion Initiative (the Initiative) implemented by Enterprise Incubator Foundation in the scope of the Support to IT/Knowledge-Intensive Industry Development component of  the World Bank E-Society and Innovation for Competitiveness Project, is aimed to deploy a mechanism for the operation of the Armenian IT Representation in the United States.
Taking into consideration the serious developments in the Armenian IT sector including major acquisitions and start-up success stories indicating a tendency of shifting from outsourcing to product/solution development, a specific intervention is required to complement efforts undertaken in the scope of start-up promotion programs implemented in Armenia.
Therefore, a new approach is applied to the concept of the Initiative to secure provision of specialized promotion and mentorship services to export-ready IT start-ups/companies, assistance in development of marketing strategy and applying to advanced acceleration/seed funding programs, as well as support in organization of pitching and matchmaking events.
The approach implies the Armenia – US IT Acceleration Program to be implemented by EIF, RA Government and World Bank, in cooperation with Center for Entrepreneurship and Executive Development (CEED).
The program invites startups and companies with new product initiatives to join an acceleration program with training, mentorship and networking in Armenia and in the US.  After acceleration in Armenia, 5 startups will participate in Armenia IT Start-Up forum being held in Silicon Valley at the beginning of June and get introductions to potential investors, partners, clients, and accelerators to grow further.   The participants will also have access to CEED’s Global Network, which includes accomplished business leaders and investors across the world.
The program will cover a range of topics, including:
• Product-Market Fit
• Customer Development
• Product Positioning
• Metrics and Growth
Successful entrepreneurs and experts will:
• Challenge your business model
• Help you develop a go-to-market strategy
• Prepare you to work with international investors and customers
• Help you define your next steps
The program will start in March and conclude in May with subsequent activities in Silicon Valley.  The working languages of the program are English and Armenian. No translation will be provided and fluency in both languages will be required to take full advantage of the program.