Բուհերի ուսանողները դասընթացներ կանցկացնեն Գյումրու տեխնոպարկում
Բարձրագույն կրթական հաստատությունների ուսանողները մեխանիկայիէլեկտրոնիկայի և հեռահաղորդակցության ոլորտի
դասընթացները կանցկացնեն Գյումրու տեխնոլոգիական կենտրոնում
Նոր ուսումնական տարվա ընթացքում Գյումրու տեխնոլոգիական կենտրոնը (ԳՏԿ) ակտիվ համագործակցում է  բարձրագույն կրթական հաստատությունների հետ: Սեպտեմբերի 8-ից սկսած  Հայաստանի պետական ճարտարագիտական համալսարանի (ՀՊՃՀ) Գյումրու մասնաճյուղի, Վանաձորի մասնաճյուղի և Շիրակի Տարածաշրջանային Պետական Քոլեջի Մեխանիկայի, էլեկտրոնիկայի և հեռահաղորդակցության ոլորտի դասընթացները կանցկացվեն տեխնոպարկի ինժեներական լաբորատորիաներում՝ համաձայն բուհերի դասացուցակների:
Այս համագործակցության շնորհիվ ԳՏԿ-ում առկա Մեխանիկայի և Էլեկտրոնիկայի լաբորատորիաների մասնագիտական կիրառումը կօգնի տեղի բուհերի ուսանողներին փորձարկումներ կատարել գործնական միջավայրում, զուգորդել տեսական գիտելիքը գործնականի հետ և իրականացնել թիմային աշխատանքներ:
Տեղեկացնենք նաև, որ Գյումրու տեխնոլոգիական կենտրոնի և բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների համագործակցության շրջանակներում սեպտեմբերի 1-ից տեխնոպարկի Մեխանիկայի և Էլեկտրոնիկայի լաբորատորիաներում ԼաբՎյու ծրագրավորման վերապատրաստման դասընթացներ են անցնում ՀՊՃՀ Գյումրու մասնաճյուղի 10 դասախոսներ: Դասընթացների տևողությունը 3 ամիս է: Վերապատրաստման դասընթացների նպատակը դասախոսների կողմից առկա լաբորատոր սարքավորումների կիրառումն է Լաբվյու միջավայրում:
Գյումրու տեխնոլոգիական կենտրոնի ծրագիրն իրականացվում է Ձեռնարկությունների Ինկուբատոր հիմնադրամի, ՀՀ կառավարության և Համաշխարհային բանկի կողմից: Կենտրոնի գործունեության հիմնական նպատակներից են տեխնիկական և գործարար հմտությունների զարգացումը, տեխնոլոգիական ձեռներեցության խթանումը, ոլորտում նորարար գիտահետազոտական աշխատանքների առևտրայնացումը, նոր աշխատատեղերի ստեղծումը և այլն:
ԳՏԿ-ում գործում են մուլտիմեդիայի (Photoshop, CoralDraw, 3d max, Auto CAD, AE, Rhino, Basics of Art, խաղեր և այլ), ճարտարագիության (Մեխանիկա, Էլեկտրոնիկա և Հեռահաղորդակցություն), մաքուր տեխնոլոգիաների (Clean Technologies, Entrepreneurship, Innovation) և մոբայլ տեխնոլոգիաների  (Android և IOS ծրագրավորում, անիմացիա, խաղեր) լաբորատորիաներ:

University Students At Gyumri Technological Center
University Students Will Hold Classes in Mechanics, Electronics and Telecommunication  At Gyumri Technological Center
In the new academic year the Gyumri Technological Center has initiated a partnership with Higher Education Institutions. Starting with September 8 the Techno Park’s Engineering Lab will host classes in mechanics, electronics and telecommunication for the students of Armenian State Engineering University (ASEU) and its Gyumri and Vanadzor branches as well as the Shirak Regional State College in accordance with their timetable.
Due to this collaboration the scientific application of the resources in Gyumri Techno Park’s laboratories will allow the students to have hands on experiments in a practical environment, combine academic knowledge with practical skills, work in teams.
It should also be noted that in the framework of the partnership between the Gyumri Technological Park and Universities, ten professors of ASEU Gyumri branch are undergoing three months training in LabView programming at the Mechanics and Electronics laboratories. The training seeks to train the professors in the use of lab equipment in LabView environment.
The Gyumri Technological Park is a joint project implemented by the Enterprise Incubator Foundation (EIF), the RA Government and the World Bank. The goals of the Center include development of technical and business skills, promotion of technological entrepreneurship, commercialization of innovative research undertakings, creation of new jobs and others.
The Gyumri Technological Park has the following laboratories: Multimedia (Photoshop, CoralDraw, 3d max, Auto CAD, AE, Rhino, Basics of Art, games and other), Engineering (Mechanics, Electronics and Telecommunication),Clean technologies (Clean Technologies, Entrepreneurship, Innovation) and mobile technologies  (Android and IOS programming, games, animation).