Հայտնի են «Գաղափարից դեպի շուկա» մրցույթի հաղթողները
Դեկտեմբերի 11-ին, ISTC նորարար լուծումների և տեխնոլոգիաների կենտրոնում կայացավ Գիտության, տեխնոլոգիաների և ձեռներեցության ծրագրի (STEP) վենչուրային կոնֆերանսը, որի կազմակերպիչն էր Ձեռնարկությունների ինկուբատոր հիմնադրամը (ՁԻՀ):
Միջոցառման նպատակն էր խթանել ձեռներեցության զարգացումը տեխնոլոգիական ոլորտում, նպաստել նորարարական գաղափարների առևտրայնացմանը Հայաստանի զարգացամանը նպաստող տեղեկատվական, հաղորդակցական և բարձր տեխնոլոգիաների /ՏՀՏ/, ճարտարագիտության, մաքուր տեխնոլոգիաների, գյուղատնտեսության ոլորտներում:
Կոնֆերանսի ընթացքում ժյուրիին ներկայացվեցին 20 ներդրումային ծրագրեր, որոնք մշակվել են հայ նորարար թիմերի կողմից «Գաղափարից դեպի շուկա» մրցույթի շրջանակում: Հաղթող ճանաչվեցին 5 թիմեր՝
Triple-E՝ լրացված, վիրտուալ կամ զուգակցված իրականության տեխնոլոգիան միտված է լրացնելու տեսողական մատուցվող նյութի անկատարությունը՝ հնարավորություն ընձեռելով տեխնոլոգիայից օգտվողներին իրական ժամանակում իրենց հեռախոսի միջոցով ստանալ հավեյլալ տեղեկատվություն հեռախոսի թվային ֆոտոխցիկի միջոցով դիտվող ցանկացած օբյեկտի վրա՝ նկարի, տեսահոլովակի, եռաչափ օբյեկտի կամ ձայնային պարունակության տեսքով:
Social Bridge-ը մի ունիկալ հարթակ է, որը կապում է սոցիալական ցանցերում բովանդակություն գեներացնող օգտատերերին և այն կազմակերպություններին, որոնք արժեքավոր ինֆորմացիայի փնտրտուքների մեջ են, իրենց բիզնեսը բարելավելու համար։ Այս հարթակը թույլ է տալիս Facebook-ի օգտատերերին իրենց գրառումների ու հրապարակումների միջոցով գումար աշխատել:
Varkatu.am՝ հարթակը նախատեսված է բիզնեսի և ներդերողների միջև կապ հաստատելու համար: Այն առաջարկում է նոր լուծումներ օնլայն banking-ի ոլորտում, որը կտարբերվի ավանդական բանկային համակարգից և ավելի կհեշտացնի վարկատուների ու վարկառուների կապը:
Appress-ն օգնում է մարդկանց հարմարավետ ձևով կարդալու ընտրված երկրի լրատվամիջոցների լուրերը: Այն ընձեռում է հոդվածն ամբողջությամբ թարգմանելու հնարավորություն:
Loyal Club-ը հնարավորություն է տալիս ընկերություններին իմանալ իրենց հիմնական/վերջնական սպառողին:
Թիմերից յուրաքնաչյուրը ստացավ 2,.800.000 ՀՀ դրամ մրցանակ՝ նորարար գաղափարներն իրականություն դարձնելու համար:
Մրցույթի ժյուրին բաղկացած էր ինչպես հայաստանյան, այնպես էլ արտերկրի փորձագետներից: Ժյուրիի կազմում էին Քրոսսպրինգ ինկուբատորի հիմնադիր Մորիս Բեքանդ Վերուին, «Այբ» դպրոցի տնօրեն և ABBYY ընկերության փոխնախագահ Արամ Փախչանյանը, Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների զարգացման վարչության պետ Նաիրա Նիկողոսյանը և Ի-Վի Քոնսալթինգի խորհրդատու Վալերիա Արզանգուլյանը:

From idea to the first success thanks to the “From idea to market” contest
On December 11th the venture forum of the Science, technology and Enterprise Program (STEP) was held by the Enterprise Incubator Foundation at the Innovation Solutions and Technology Center (ISTC).
The event aimed to stimulate the development of enterprises in the technology sector, and to contribute to the commercialization of innovative ideas in the information, communication and high technology (ICT), engineering, clean technology, and agricultural spheres contributing to the development of Armenia.
During the forum the jury was presented with 20 investment projects which have been designed by Armenian innovation teams in the scope of the “From Idea to Market” competition. The 5 winning teams were Triple-E, Social Bridge, Varkatu.am, Appress, and Loyal Club.
Triple-E: augmented, virtual or mixed reality technology aims to improve on the imperfections of visually delivered materials giving technology users the opportunity to receive additional information in the real time about any object viewed through the digital camera their phones in the form of an image, video, 3-dimensional object or auditory content.
Social Bridge platform connects users who generate the content in social networks and organizations that are searching for valuable information to improve their business. It allows Facebook users to earn money by making posts.
Varkatu.am platform is designed to connect businesses and investors. It suggests new solutions in online banking which differ from the traditional banking system and will make the communication between creditors and borrowers easier.
Appress helps to comfortably read news from the media of the selected country. It allows complete translation of the selected article.
Loyal Club gives companies the opportunity to know their primary/eventual consumers.
Each team received a prize of 2,800,000 AMD for the realization of the innovative ideas.
The jury consisted of both Armenian and international experts. The members of the jury included the founder of Crosspring incubator Maurice Beckand Verwee, the principal of Ayb School and vice-president of ABBYY Aram Pakhchanyan, Head of the Department of Information Technology Development Naira Nikoghosyan, and consultant of EV Consulting Valeria Arzangulyan.