Կայացավ Վանաձորի տեխնոլոգիական կենտրոնի պաշտոնական բացումը
Հոկտեմբերի 29-ին կայացավ Վանաձորի տեխնոլոգիական կենտրոնի (ՎՏԿ) պաշտոնական բացման արարողությունը, որին ներկա էին ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը, ՀՀ տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարար Վահան Մարտիրոսյանը, ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանը, Լոռու մարզպետ Արթուր Նալբանդյանը, Ձեռնարկությունների ինկուբատոր հիմնադրամի տնօրեն Բագրատ Ենգիբարյանը, ՏՏ ոլորտի այլ ներկայացուցիչներ ու հյուրեր:
Վանաձորի տեխնոլոգիական կենտրոնը ստեղծվել է ՀՀ կառավարության, Ձեռնարկությունների ինկուբատոր հիմնադրամի և Համաշխարհային բանկի համագործակցության արդյունքում: Կենտրոնի գործունեության հիմնական ուղղությունները միտված են տեխնիկական և գործարար հմտությունների զարգացմանը, նոր տեխնոլոգիական ընկերությունների ձևավորմանը, արտասահմանյան ներդրումների ներգրավմանը:
Կենտրոնը կառուցվել է Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանի Վանաձոր մասնաճյուղի հարևանությամբ:
‹‹Գյումրու տեխնոլոգիական կենտրոնի հաջողված օրինակով մշակվել և իրականացվում է Վանաձորի տեխնոլոգիական կենտրոնի ծրագիրը: Ինչպես Գյումրու տեխնոլոգիական կենտրոնը դարձավ մարզի և քաղաքի կարևոր տնտեսական բաղադրիչ՝ նպաստելով նոր աշխատատեղերի ստեղծմանը, ապահովելով հայաստանյան և արտասահմանյան կազմակերպությունների մուտքը քաղաք, պատրաստելով և վերապատրաստելով բազմաթիվ մասնագետների, ովքեր  շարունակում են աշխատել մարզում՝ իրենց  գործունեությամբ խթանելով Գյումրու տնտեսության զարգացումը, այնպես էլ, համոզված ենք, որ Վանաձորի տեխնոլոգիական կենտրոնը  իր ուրույն դերակատարությունը կունենա Լոռու մարզի կյանքում՝ խթանելով բարձր տեխնոլոգիական կազմակերպությունների ներգրավումն ու հիմնումը, հատկապես՝ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և ճարտարագիտության ոլորտներում»,- նշեց Ձեռնարկությունների ինկուբատոր հիմնադրամի  տնօրեն Բագրատ Ենգիբարյանը:
ՎՏԿ-ում իրականացվում են ՏՏ և ճարտարագիտական ոլորտներում  մասնագիտական դասընթացներ և սեմինարներ: Ընդհանուր առմամբ կենտրոնի կողմից կազմակերպված մասնագիտական դասընթացների և սեմինարների շնորհիվ վերապատրաստվել են շուրջ 4000 աշակերտներ, ուսանողներ և մասնագետներ։
Կենտրոնում գործում են եռաչափ տպիչներով, CNC համակարգով մետաղամշակման գերժամանակակից սարքավորումներով հագեցած լաբորատորիաներ, որոնք բացառիկ հնարավորություն են ընձեռում ճարտարագիտական ոլորտում նախատիպերի մշակման, փորձարկման և նոր արտադրանքների ու լուծումների մշակման համար, ինչն էլ տեխնոլոգիական ընկերություններին և գիտնականներին թույլ կտա զգալիորեն արագացնել գյուտի/նոր արտադրանքի մուտքը շուկա:
Ձեռներեցության զարգացման նպատակով Վանաձորի տեխնոլոգիական կենտրոնը շարունակական աշխատանքներ է իրականացնում մարզում գործող համալսարանների ուսանողների և դասախոսների մասնակցությամբ` տեխնոլոգիական թիմեր ստեղծելու ուղղությամբ: Ներկայումս կենտրոնում իրականացվում է Աքսելերացիայի ծրագիր, որն ուղղված է խրախուսելու ՏՏ և ճարտարագիտական, մաքուր տեխնոլոգիաների, էներգիայի նոր աղբյուրների մշակման և էներգախնայողության ոլորտների արտադրանքի զարգացմանը: Մինչ այժմ աշխատանքներ են տարվել 40 թիմի հետ:

Vanadzor Technology Center Officially Opened
On October 29 the official opening ceremony of Vanadzor Technology Center (VTC) took place with the presence of RA president Serzh Sargsyan, the Minister of Transport, Communication and Information Technologies of RA Vahan Martirosyan,  the Minister of Education and Science Levon Mkrtchyan, the Deputy Minister of Economic Development and Investments of RA Emil Tarasyan, Lori region governor Artur Nalbandyan, the Director of Enterprise Incubator Foundation Bagrat Yengibaryan, other representatives of IT sector and guests.
Vanadzor Technology Center (VTC) was established by Enterprise Incubator Foundation with the support of Government of Armenia and the World Bank. The main directions of the Center's activities are aimed at the development of technical and business skills, formation of new technology companies, attraction of foreign investments.
The Center is built near Vanadzor branch of National Polytechnic University of Armenia.
''Based on the successful example of Gyumri Technology Center, Vanadzor Technology Center's project was designed and is being implemented. As Gyumri Technology Center became an important economic component of the region and city, contributing to the creation of new jobs, ensuring access of Armenian and foreign companies in the city, preparing and training many specialists who continue to work in the region by promoting economic development with their activities, we are also confident that Vanadzor Technology Center will have its unique role in Lori region by promoting involvement and creation of high-tech companies, particularly in the field of IT and engineering'',- mentioned Bagrat Yengibaryan, the director of Enterprise Incubator Foundation.
IT and engineering trainings and seminars are implemented at VTC. Overall 4000 pupils, students and specialists have been trained through professional trainings and seminars organized by the Center.
Modern fully equipped laboratories with 3D printers and CNC metalworking system function at the Center which provide a unique opportunity for prototyping, testing and for developing new solutions and new products in engineering field that will allow technology companies and scientists to speed up the access of  the invention/new product in the market.
For the development of entrepreneurship Vanadzor Technology Center carries out ongoing activities with the participation of students and professors from regional universities for establishing technology teams.  Acceleration program is currently being implemented at the Center which is aimed at promoting IT and engineering, clean technologies, development of new energy resources and energy efficiency. So far work has been carried out with 40 teams.