Ճանապարհորդություն Գյումրի` Gyumri Walking Tour հավելվածի օգնությամբ
Նոր տպավորությունների, ճանապարհորդությունների սիրահարների և ՀՀ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի նորույթներով հետաքրքրված անձանց համար հուլիսի 17-ին յուրօրինակ ու հետաքրքիր՝ դեպի Գյումրի գնացքով ուղևորություն է կազմակերպել Գյումրու տեխնոլոգիական կենտրոնում տեղակայված Դիջիթըլ Փոմըգրանեթ նորարար ստարտափ ընկերությունը:
Երեքժամյա ճանապարհորդության ընթացքում գնացքում կկազմակերպվի ՏՏ համաժողով, որի ընթացքում մասնակիցներին կներկայացվի Դիջիթըլ Փոմըգրանեթի Gyumri Walking Tour բջջային հավելվածը: Սա հայկական ՏՏ իրականության մեջ ևս մեկ նորույթ է, ինչը հնարավորություն է ընձեռում զբոսաշրջիկներին, այցելուներին և բնակիչներին Գյումրի քաղաքում հավելվածի օգնությամբ հեշտությամբ գտնել արվեստի, սպասարկման, հանրային նշանակության և այլ անհրաժեշտության վայրերը:
Գյումրիի նախագծի հաջողությունից հետո «Դիջիթըլ Փոմըգրանեթ» ընկերությունը այս լուծումն առաջարկելու է միջազգային շուկայում փոքր քաղաքներին, համայնքներին, թանգարաններին, պատկերասրահներին եւ այլ կազմակերպություններին, որոնք ցանկանում են զարգացնել համայնքային տուրիզմը` կիրառելով տեխնոլոգիական նորարարական լուծումներ:
Մասնակիցների համար կազմակերպվելու է նաև քայլարշավ Գյումրու տեսարժան վայրերով, որից հետո Գյումրու տեխնոլոգիական կենտրոնում տեղի կունենա «Տուրիզմ և տեխնոլոգիաներ» թեմայով քննարկումը՝ կենտրոնում տեղակայված ՏՏ ոլորտի ընկերությունների հետ համատեղ: Քննարկումից հետո Գյումրիի Ջազ ակումբում Դիջիթըլ Փոմըգրանեթի եւ Ջիթեք Սոլյուշնս ընկերությունների նախաձեռնությամբ տեղի կունենա  աշխատատեղերի և գործող առաջարկների վերաբերյալ «Ապրել և աշխատել Գյումրիում» միջոցառումը՝ «Վերադարձ Հայաստան» հիմնադրամի համար:
Դիջիթըլ Փոմըգրանեթ նորարար ստարտափ ընկերությունը, ինչպես նաև Գյումրու մի շարք այլ ՏՏ ոլորտի նորաստեղծ ընկերություններ իրենց առաջին քայլերը սկսել են Գյումրու տեխնոլոգիական կենտրոնում (ԳՏԿ). ԳՏԿ-ն աջակցում է տարածաշրջանի բոլոր սկսնակ և նորարար ընկերություններին՝ ստեղծելով հարմարավետ պայմաններ և համապատասխան մթնոլորտ նոր գաղափարների և մտահղացումների կյանքի կոչման համար: Ձեռնարկությունների ինկուբատոր հիմնադրամի, ՀՀ կառավարության և Համաշխարհային բանկի հետ համատեղ  հիմնված Գյումրու տեխնոլոգիական կենտրոնը իր գործունեության մեկ տարվա ընթացքում նպաստել է քաղաքում նոր աշխատատեղերի ստեղծմանը, նորարար գաղափարների և ՏՏ ոլորտի ստեղծագործ  երիտասարդների համախմբմանը: Gyumri Walking Tour բջջային հավելվածն էլ իր հերթին կնպաստի տուրիստական բիզնեսի զարգացմանը:

Journey to Gyumri by “Gyumri Walking Tour” Mobile App
Digital Pomegranate, an innovative startup company, based in Gyumri Technology Center is organizing an original and interesting train-trip to Gyumri on July 17, for all those who love traveling, new impressions and who are interested in the IT sphere of Armenia.
During the 3-hour journey an IT conference in the train will be held during which the Digital Pomegranate will present Gyumri Walking Tour Mobile App. This is another novelty in Armenian IT reality and gives ample opportunities to tourists, visitors and citizens to easily find service outlets, art, public and other places in the city of Gyumri.
After the success of Gyumri project, the Digital Pomegranate will offer this Mobile App to international market for towns, communities, museums, galleries and other organizations that need to develop community tourism with new technological innovative solutions.
A walking tour about Gyumri and sightseeing will also be organized for participants, which will be followed by discussion on “Tourism and Technology” in Gyumri Technological Center (GTC) with GTC located companies. Then in the Jazz Club in Gyumri there will be a measurement on “Live and work in Gyumri” organized by Digital Pomegranate and GTech Solutions for “Repot Armenia” fund.
The Digital Pomegranate innovative startup, as well as the other IT startups made their first steps in Gyumri Technological Center, GTC.  GTC promotes all startups and innovative companies in the region by creating favorable conditions and appropriate atmosphere for new ideas and concepts to be brought to life.
The Gyumri Technology Center (GTC), which has been established by the Enterprise Incubator Foundation, the RA Government and the World Bank, during one year has established of new workplaces while promoting innovative concepts and bringing together the creative youth. Gyumri Walking Tour Mobile App will in its turn foster tourism business in region.