Interested candidates should submit their CVs, a cover letter detailing their relevant experience to [email protected] by January 15, 2025 (including).
EIF is accepting Concept Papers, as a first stage of Application procedure. The cut-off date to submit Concept Papers for the first evaluation round is extended until 15 July 2016.
26.04.2016
Science and Technology Convergence Forum (STC) will be held on April 29 and 30 in National Academy of Sciences of Armenia. The Forum aims to encourage science and industry cooperation in the IT sector.
15.04.2016
Skayline  studio team, by  the order of the Russian company, has recently created  the "Blue Tractor Gosha" animated developing cartoon, which managed to get  great popularity in a short time.
31.03.2016
EIF is organizing Info Session on IT, High-tech PPP Program on April 6th, 2016 at 16:00. Organizers will present application procedure and host Q&A session for interested applicants.
21.03.2016
The World Summit Awards announces the call for applications for World Summit Awards Mobile 2016 contest which will take place in November 2016 in Abu Dhabi.
10.03.2016
Enterprise Incubator Foundation, RA Government and World Bank, in cooperation with Center for Entrepreneurship and Executive Development are organizing Armenia – US IT Acceleration Program.
02.03.2016
IBM Innovative Solutions and Technologies Center with Enterprise Incubator Foundation are announcing Startup Challenge. 2 best teams will receive 1000 USD prize, as well as presentation to IBM Watson Ecosystem for financing.
11.02.2016
On February 11, in Ararat hall, Armenia Marriot Hotel, Watson Day Yerevan 2016 event was held, targeted towards the introduction of IBM Watson and IBM BlueMix to Armenian Tech and Business Community.
09.02.2016
Ministry of Economy of RA and Foreign Financing Projects Management Center of Ministry of Finance of RA invite eligible Individual Consultants to indicate their interest in providing the Services.
26.01.2016
Armenian-Indian center for excellence in ICT (operating within the scope of Enterprise Incubator Foundation) aimed to develop a world-class high level ICT workforce, in 2015 delivered both short-term and long-term 60 trainings for about 640 participants.