Interested candidates should submit their CVs, a cover letter detailing their relevant experience to [email protected] by January 15, 2025 (including).
EIF and the Ministry of Economy of the Republic of Armenia invite all interested startup teams, innovators, scientists and technology entrepreneurs to apply to the annual STEP Competition.
14.09.2016
Enterprise Incubator Foundation in cooperation with United Nations Industrial Development Organization announces Cleantech Acceleration Program. All interested startup teams, established businesses, scientists who live in Armenia and have clean-tech business ideas and products can apply.
29.08.2016
Armenia StartUp Cup National Challenge is looking for successful entrepreneurs, business executives, business consultants, angel investors to join us this year to mentor and provide business advice to participants of Armenia StartUp Cup 2016 National Challenge.
08.08.2016
We are more than happy to invite you to info-sessions of Armenia StartUp Cup 2016 National Challenge. On August 11, in Gyumri  and Vanadzor Technology Center will take place the info-sessions.
29.07.2016
The development objective of the E-Society and Innovation for Competitiveness Project for Armenia was to address constraints to competitive e-Society and enterprise innovation in Armenia by strengthening the underlying infrastructure and enabling environment.
29.06.2016
On June 29, the RA Ministry of Economy, Ministry of Territorial Administration and Development, "Ucom" and "Enterprise Incubator" Foundation signed a memorandum on providing with free wireless internet by "Ucom".
13.06.2016
On June 10, “Armenia IT forum” has launched in Silicon Valley, Synopsis Mountain View Campus within the framework of ArmTech, under the patronage of the Prime Minister of Armenia. The goal of the forum is to represent and discuss development opportunities of IT sector of Armenia in international arena.
10.06.2016
The delegation headed by the Minister of Economy of RA Artsvik Minasyan visited Reddit Company in the USA. The members of the delegation met the director of the company Steve Huffman, co-founder Alexis Ohanian and other representatives of the company.
06.06.2016
On June 6th the graduation ceremony of the first university trainings in Armenia was organized at Yerevan State University in the framework of IBM Academic Initiative. Students and lecturers from 9 Armenian universities got the opportunity to take part in the trainings.
30.05.2016
On May 30, press conference was held at the Ministry of Economy of RA on “Armenia IT forum". The speakers announced that this year “Armenia: IT” forum will take place in Silicon Valley /USA/, Synopsis Mountain View Campus on June 10.