The program aims to provide financial and systemic support to applied research projects conducted by teams from leading universities, research institutes, innovative start-ups, and forward-thinking companies.
ARC Automotive Lab Manager
We are looking for a Manager for the Automotive Lab within the “Advanced Research Center” (ARC) project.
Interested candidates should submit their CVs, a cover letter detailing their relevant experience to [email protected] by January 15, 2025 (including).
News
The EU4Business "Support to SME Development in Armenia" (SMEDA) project, which is co-funded by the European Union and the German Federal Ministry for Economic Cooperation and Development (BMZ) and implemented by GIZ’s Private Sector Development in South Caucasus Programme, in cooperation with Enterprise Incubator Foundation announces “Innovation Matching Grants – Business Development Support for innovative technology Start-ups” grant competition.
This year for the first time Armenia joined the biggest European coding event EU Code Week with “Learn to Code! It’s Fun!” initiative organized by Armenian-Indian Center for Excellence in ICT (AITC), project implemented by Enterprise Incubator Foundation (EIF), and supported by GOOGLE. The event took place on October 21 at AITC, Yerevan.
15.09.2017
Enterprise Incubator Foundation (EIF) and the Ministry of Transport, Communication and Information Technologies of the Republic of Armenia invite all interested startup teams, innovators, scientists and technology entrepreneurs to apply to the annual STEP “From Idea to Market” Competition. The competition is designed to ignite the spark of technology entrepreneurship and to advance innovative technology-based ideas to the market in the following areas critical to Armenia’s development such as ICT, Engineering and High Tech Innovations
08.05.2017
On May 5th the winners of the application process for IMG and STEP grants schemes were announced - as a result of 2-day pitching events where the 38 shortlisted startup teams and companies participated and pitched their innovative projects.
02.05.2017
Armenian startups took part in Startup Olé conference in the Spanish city of Salamanca on April 26-27 thanks to the cooperation between the Small and Medium Entrepreneurship Development National Center and Enterprise Incubator Foundation.
17.04.2017
Optym Armenia, EIF and ISTC set up Smarter Transportation Data Hackathon which is an effective way to attract talents to unleash their creativity and collaboratively develop applications, visualizations, or information graphics within a very short time.
30.03.2017
State Tourism Committee of Armenia and Enterprise Incubator Foundation signed a memorandum of cooperation which implies implementation of joint projects on issues related to the development of Gyumri. The 1st place changed as a result of cooperation in Gyumri is Shirak airport.
07.03.2017
The “Support to SME development in Armenia” (SMEDA) project, in cooperation with EIF and Small and Medium Entrepreneurship Development National Center invites up to 10 Armenian technology based startups to participate in Startup Olé 2017 on April 26-27 in Salamanca.
01.03.2017
Enterprise Incubator Foundation and Innovative Solutions and Technologies Center in partnership with Crosspring Dutch Accelerator announce a joint acceleration program for Armenian startups. Acceleration program aims to promote the Armenian startups in the European market.
06.02.2017
Capture the Flag cybersecurity intellectual contest was held in Armenia for the first time with the efforts of EIF, 1guard Security and Microsoft RA. The aim of the initiative was to increase the interest towards cybersecurity in Armenia, to unite the professionals in the field.