mLab ՄՈԲԱՅԼ ԼՈՒԾՈՒՄՆԵՐԻ ՏԱՐԱԾԱՇՐՋԱՆԱՅԻՆ ԼԱԲՈՐԱՏՈՐԻԱ
«Ձեռնարկությունների Ինկուբատոր» հիմնադրամը Համաշխարհային Բանկի, Ֆինլանդիայի կառավարության և «Նոկիա» ընկերության հետ համատեղ իրականացնում է Արևելյան Եվրոպայի, Հարավային Կովկասի և Կենտրոնական Ասիայի Մոբայլ լուծումների տարածաշրջանային լաբորատորիայի ծրագիրը (mLab ECA), որը եզակի հնարավորություն է Հայաստանի և տարածաշրջանի մոբայլ ծրագրերի ոլորտը զարգացնելու և համաշխարհային շուկաներում ոլորտի մրցունակությունը բարձրացնելու համար:
Հայտարարված մրցույթում տարբեր երկրներ ներկայացնող 15 մասնակիցներից ՁԻՀ-ն ընտրվել է որպես ծրագրի իրականացնող գործակալություն: Նախադեպը չունեցող այս լաբորատորիան մի կենտրոն է, որտեղ տեղական և տարածաշրջանային ընկերությունների, տեխնիկական մասնագետների և փորձագետների համագործակցության արդյունքում մշակվում են տեղական շուկային և օգտագործողների պահանջներին համապատասխան մոբայլ աշխատածրագրեր:
mLab ECA ծրագիրը, հանդիսանալով Ֆինլանդիայի Կառավարության և «Նոկիա» ընկերության «Կայուն գործարար միջավայր գիտելիքահենք տնտեսությունում» համատեղ ծրագրի մասը, ֆինանսավորվում է infoDev կազմակերպության կողմից, որը Գլոբալ գործընկերության ծրագիր է Համաշխարհային Բանկի խմբում:
mLab-ը տարածաշրջանի մոբայլ բովանդակության և ծրագրերի ոլորտում գործող նորարարական ընկերությունների մրցունակության բարձրացման կարևորագույն հանգույցն է: Այն տեխնիկական և գործարար հմտությունների զարգացման, անձնական կապերի և հարաբերությունների ընդլայնման հարթակ է, որը նպաստում է մոբայլ լուծումները զարգացող բիզնեսում ներդնելու գործընթացին:
mLab-ը մատուցում է նորարարության զարգացմանն աջակցող մի շարք ծառայություններ, այդ թվում՝ վերապատրաստման դասընթացներ, բիզնես մենթորինգ, հատկացնում է գաղափարի ձևավորման դրամաշնորհներ և համաֆինանսավորվող դրամաշնորհներ: Լաբորատորիայի ղեկավար անձնակազմը և մասնագետների թիմը համագործակցում են տարածաշրջանի մոբայլ լուծումների մշակմամբ զբաղվող մասնագետների հետ՝ աջակցելով նրանց իրենց ծրագրերի ստեղծման և գովազդման, ինչպես նաև պոտենցիալ ներդրողների, կրթական ոլորտի մասնագետների և մասնավոր հատվածում գործող առաջատար կազմակերպությունների հետ կապեր հաստատելու հարցերում: Լաբորատորիան շուտով կտրամադրի նաև նոր մոբայլ աշխատածրագրերի թեստավորման միջավայր:

REGIONAL MOBILE APPLICATIONS LABORATORY FOR ECA
EIF, in partnership with the World Bank, the Government and Finland and Nokia, is implementing the Regional Mobile Application Laboratory for Eastern Europe, South Caucasus, and Central Asia – a one of a kind project that provides major opportunities for mobile application industry development in Armenia and the region, and its increased competitiveness in global markets.
EIF was selected as the host of this project through a competitive tendering process of a pool of over 15 applicants from different states. The first ever Regional Mobile Application Laboratory is a place where local and regional companies, technologists and experts collaborate to develop locally relevant applications that meet user demands.
The mLab ECA is funded by infoDev, a donor-funded program in the World Bank’s Financial and Private Sector Development Vice Presidency, as part of the Government of Finland and Nokia joint program on Creating Sustainable Businesses in the Knowledge Economy.
The mLab is the focal point to increase the competitiveness of innovative enterprises working in mobile content and applications of the region. It serves as a platform for developing the technical and business skills, personal contacts and relationships needed to build scalable mobile solutions into flourishing businesses.
The mLab provides a wide range of innovation support services, including organization of trainings, business mentoring, idea generation, and matching grants. Its management and experts team work with mobile application developers in the region to assist them in product development and promotion, connecting them with potential investors, academic experts, and public sector leaders. New mobile application testing environment will soon be setup as well.