Կայացավ ‹‹Անկախության գավաթ 2014›› ծրագրավորման թիմային օլիմպիադան
Հոկտեմբերի 19-ին կայացավ ‹‹Անկախության գավաթ 2014›› ծրագրավորման թիմային օլիմպիադան, որի կազմակերպիչներն էին Հայ-Ռուսական (Սլավոնական) համալսարանը, «Ձեռնարկությունների ինկուբատոր» հիմնադրամը և ՕՕՕ “OMD”  ընկերությունը:
Առաջին տեղի մրցանակակիրն էր Երևանի պետական համալսարանի թիմը (Հարությունյան Հրայր, Սահակյան Ալբերտ, Մամիկոնյան Տիգրան)՝ արժանանալով 300.000 ՀՀ դրամ մրցանակի:  Երկրորդ տեղում էր Հայ-ռուսական համալսարանի թիմը (Առաքելյան Միքայել, Հակոբյան Տիգրան, Սեյրանյան Դավիթ)՝ 240.000 դրամ մրցանակով: Առաջին և երկրորդ տեղի մրցանակները հաղթողների հանձնեց «Ձեռնարկությունների ինկուբատոր» հիմնադրամը:
Երրորդ տեղում էր Շահինյանի անվան ֆիզմաթ դպրոցի թիմերից մեկը (Շահինյան Մուշեղ, Մկրտումյան Կարեն, Մուրադյան Լևոն), որն էլ ստացավ 180.000 դրամ մրցանակ, չորրորդ մրցանակին արժանացավ ՀՌՀ 6-րդ թիմը (Գրիգոր Գևորգյան, Միհրան Հովսեփյան,  Տիգրան Հայրապետյան)՝ 150.000 մրցանակով, հինգերորդ տեղում՝ Հայաստանի ամերիկյան համալսարանն էր (Արբի Զադուրի, Վահագն Գևորգյան, Ա Լևոն Ստեփանյան), որի մրցանակային ֆոնդը կազմեց 120.000 դրամ:
Օլիմպիադային մասնակցեց 34 թիմ հանրապետության ծրագրավորման ուղղությամբ մասնագիտություն ունեցող ԲՈՒՀ-երից (ԵՊՀ, ՀՊՃՀ, ՀԱՀ, ԵՏԱ, ԵՊՃՇՀ, Մանկավարժական համալսարան, Գյումրու մանկավարժական ինստիտուտ, ՀՊՃՀ  Գյումրու մասնաճյուղ, ՀՌՀ)  և Երևանի առաջատար դպրոցներից (Շահինյանի անվան ֆիզ-մաթ դպրոց, Քվանտ վարժարան, Շիրակացու անվան ճեմարան, “Այբ” դպրոց):
Միջոցառման նպատակն էր երիտասարդների մոտ զարգացնել ծրագրավորման հմտությունները, ինչպես նաև ներգրավել նրանց ծրագրավորման ոլորտ:

Independence Cup programming օlympics was held
On October 19 the annual programming contest under the title “Independence Cup” dedicated to the 23d anniversary of Armenia’s independence was held at the Armenian Russian Slavonic University. The event was organized by the Armenian-Russian (Slavonic) University, the Enterprise Incubator Foundation and OMD.
The first prize was awarded to the team of the Yerevan State University (Hrayr Harutyunyan, Albert Sahakyan, Tigran Mamikonyan), which received 300.000 Armenian drams. The second prize in the amount of 240 000 drams was awarded to the team of the Armenian Russian University  (Michael Arakelyan, Tigran Hakobyan, David Seyranyan). The prizes to these teams were handed over by the Enterprise Incubator Foundation. ՝
The third prize in the amount of 180000 AMD went to the team from Shahinyan School of Physics and Mathematics (Mushegh Shahinyan, Karen Mkrtumyan, Levon Muradyan), while the fourth prize in the amount of 150000 AMD was given to the sixth team representing the Armenian Russian University (Grigor Gevorgyan, Mihran Hovsepyan, Tigran Hayrapetyan).  The team representing the American University of Armenia (Arbi Zaduri, Vahagn Gevorgyan, Levon Stepanyan) won the fifth prize in the amount of 120000 AMD.
Thirty four teams representing Universities specializing in ICT and Yerevan’s progressive schools attended the contest.
The contest intended to develop programming skills among the participating young people as well as make the sector interesting to them for future job opportunities.