Ստորագրվել է հուշագիր ՀՀ 344 գյուղերին ինտերնետի տրամադրման վերաբերյալ
Ստորագրվել է քառակողմ հուշագիր Հայաստանի որոշ գյուղերին անվճար անլար ինտերնետի տրամադրման վերաբերյալ
Հունիսի 29-ին ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունում տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետության հեռավոր, սահմանամերձ, բարձր լեռնային, լեռնային, մինչև 1000 բնակիչ ունեցող մի շարք գյուղերում «Յուքոմ» ընկերության կողմից անվճար անլար ինտերնետի տրամադրման վերաբերյալ փոխըմբռնման հուշագրի ստորագրում ՀՀ էկոնոմիկայի, ՀՀ տարածքային կառավարման և զարգացման նախարարությունների, «Յուքոմ» ընկերության և «Ձեռնարկությունների ինկուբատոր» հիմնադրամի միջև:
Հուշագիրը ստորագրել են ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Արծվիկ Մինասյանը, ՀՀ տարածքային կառավարման և զարգացման նախարարի տեղակալ Վաչե Տերտերյանը, «Յուքոմ» ընկերության տնօրեն Հայկ Եսայանը և «Ձեռնարկությունների ինկուբատոր» հիմնադրամի տնօրեն Բագրատ Ենգիբարյանը:
Հայաստանի Հանրապետության և Վերակառուցման և զարգացման միջազգային բանկի միջև ստորագրված «Էլեկտրոնային հասարակության և մրցունակության համար նորարարության» ծրագրի շրջանակում 2014 թվականին Հայաստանի հեռավոր, սահմանամերձ, բարձր լեռնային, լեռնային, մինչև 1000 բնակիչ ունեցող 344 գյուղական բնակավայրերում տեղադրվել են ինտերնետ հասանելիության անլար (Wi-Fi երթուղիչ) սարքեր, և մեկ տարի նշված գյուղերի բնակիչներին տրամադրվել է անվճար ինտերնետ: Ծրագրի իրականացման արդյունքում նշված վայրերում արձանագրվել է ինտերնետի օգտագործողների թվաքանակի աննախադեպ աճ: Բազմաթիվ են եղել դրական արձագանքները թե´ երիտասարդների, թե´ մեծահասակների կողմից, ինչն ավելի է խրախուսում Ծրագրի շարունակականության ապահովումը:
Ծրագիրն իրականացվել է ՀՀ կառավարության՝ ի դեմս ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության ու ՀՀ տարածքային կառավարման և զարգացման նախարարության աջակցությամբ` «Ձեռնարկությունների ինկուբատոր» հիմնադրամի հետ համակարգմամբ:
Կարևորելով Հայաստանում տեղեկատվական հասարակության կայացումը, ինտերնետային հասանելիության ընդլայնումը ՀՀ տարածքում և հատկապես հանրապետության հեռավոր, սահմանամերձ, բարձր լեռնային, լեռնային գյուղերում, ինչպես նաև նշված գյուղերի բնակչությանն առաջիկայում ևս անվճար հիմունքներով ինտերնետից օգտվելու հնարավորության ընձեռումը` «Յուքոմ» ընկերությունը պատրաստակամություն է հայտնել հովանավորչական հիմունքներով Ծրագրում ներառված և ընկերության 3G ծածկույթում գտնվող գյուղական համայնքներում անլար երթուղիչ սարքերի միջոցով, անհատույց հիմունքներով, շարունակել ապահովել ինտերնետի տրամադրումը:
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունը, ՀՀ տարածքային կառավարման և զարգացման նախարարությունը և «Ձեռնարկությունների ինկուբատոր» հիմնադրամն, իրենց հերթին, պատրաստակամություն են հայտնել ջանքեր ներդնելու` «Յուքոմ» ընկերության կողմից Ծրագրի շրջանակում իրականացվող հովանավորչական գործունեության մասին տարբեր հնարավոր հարթակներում հանրային իրազեկում ապահովելու համար:

A memorandum on providing with free internet in some villages has been signed
A quadrilateral memorandum on providing with free wireless internet in some villages of Armenia has been signed
On June 29, the RA Ministry of Economy, Ministry of Territorial Administration and Development, "Ucom" and "Enterprise Incubator" Foundation signed a memorandum on providing with free wireless internet by "Ucom" in the Republic of Armenia's some faraway, frontier, high mountainous villages, which have population less than 1000.
The memorandum was signed by the Minister of Economy of RA Artsvik Minasyan, the Deputy Minister of Territorial Administration and Development Vache Terteryan, Chief executive officer of "Ucom" company Hayk Yesayan and Director of "Enterprise Incubator" Foundation Bagrat Yengibaryan.
Within the framework of "E-Society and Innovation for Competitiveness" Project, signed between the Republic of Armenia and International Bank for Reconstruction and Development, the Republic of Armenia's 334 faraway, frontier, high mountainous rural areas, which have population less than 1000, were placed wireless internet access (Wi-Fi router) devices and the inhabitants of above mentioned villages were provided with free internet for one year.
As a result of implementation of the project an exceptional increase in the number of internet users were recorded in those areas. There have been many positive responses from both the young and the adult, which encourages for ensuring the continuity of the project.
The project was implemented by the RA government, in the face of support of the Ministry of Economy and the Ministry of Territorial Administration and Development with coordination of "Enterprise Incubator" Foundation.
"Ucom "expressed willingness to continue to provide with free internet via wireless router devices to rural areas included in the project and situated in 3G coverage of the company by sponsorship basics.
The RA Ministry of Economy, Ministry of Territorial Administration and Development, "Ucom" and "Enterprise Incubator" Foundation, in their turn, expressed readiness to make efforts to ensure public awareness on different possible platforms about sponsorship activities carried out by "Ucom" within the framework of the project.