Շարունակվում են խրախուսվել ինովացիոն գաղափարներ
Ձեռնարկությունների Ինկուբատոր հիմնադրամը, ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարարության և Համաշխարհային բանկի աջակցությամբ, խրախուսում է ինովացիոն գաղափարների կյանքի կոչումն ու նպաստում տեխնոլոգիական ոլորտի նոր ընկերությունների ստեղծմանը: Այս նպատակով մարտի 23-24-ը կազմակերպվել էր համաֆինանսավորվող դրամաշնորհային մրցույթ, որի ընթացքում 12 տեխնոլոգիական նախագծեր հաղթող ճանաչվեցին:
«Գաղափարները, որոնք հաղթում են, իրենց կիրառությունը դեռ կստանան: Դա որոշակի գործընթաց է ենթադրում` կազմակերպության ստեղծում , փորձառական նմուշի ձևավորում, այնուհետև սերիական արտադրություն: Ավելորդ չեմ համարի ասել, որ Ազգային Ժողովի կողմից ընդունվեց տեղեկատվական տեխնոլոգիաների աջակցության մասին օրենսդարական փաթեթը, համաձայն որի` նոր ստեղծվող ընկերություններին տրամադրվում են հարկային արտոնություններ: Դա շատ շահավետ է այս գաղափարների հաղթողների համար, քանի որ նրանք հայտնվում են արտոնյալ դաշտում և ավելի հեշտացված ռեժիմով կարող են իրականացնել իրենց գործունեությունը»,- ընդգծեց ՀՀ էկոնոմիկայի փոխնախարար Էմիլ Տարասյանը` իր գոհունակությունը հայտնելով առ այն, որ տարեցտարի նկատվում է մրցույթների մասնակիցների թվաքանակի աճ:
«Որպես տեխնոլոգիական ոլորտի բիզնես ինկուբատոր՝ մեր նպատակն է Հայաստանում ձևավորել տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտի զարգացմանը նպաստող համապատասխան միջավայր, նպաստել տեխնոլոգիական ոլորտի ընեկրությունների ստեղծմանը, մատչելի դարձնել միջազգային գիտելիքը և ֆինանսավորման աղբյուրները: Համաֆինանսավորվող դրամաշնորհային մրցույթը մեր նպատակներն իրականացնելու միջոցներից մեկն է, որի արդյունքում ստեղծվում են նոր տեխնոլոգիաներով աշխատող ընկերություններ ամբողջ Հայաստանում»,-նշեց Ձեռնարկությունների Ինկուբատոր հիմնադրամի տնօրեն Բագրատ Ենգիբարյանը:
«Հայաստանն ունի հեռահաղորդակցական և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների զարգացման մեծ ներուժ: Գրեթե յուրաքանչյուր ոք Հայաստանում ունի ինովացիոն գաղափար ու նախագիծ, ինչը շատ ուրախալի է», - հայտնեց Համաշխարհային բանկի ծրագրերի ավագ մասնագետ Սանդրա Սարջենտը:
Նորարարության զարգացման համաֆինանսավորվող մրցույթում հաղթող ճանաչվեց 7 նախագիծ, դրանք են՝ «Վանդելիոն», «ՋիՋիՏաքսի», «Մայ դեյ եթ հոմ», «Փեննի», «Ֆլաքսթոն», «Մոբայլ Քլասռում» և «ԷկոԹեքնոլոջիս»:
Գյումրու համաֆինանսավորվող դրամաշնորհային մրցույթի 4 հաղթող նախագծերն են «Ֆամբոքս», «Բրիք Էվոլյուշն», «Մուվի Թրիփ» և «ԷկոՍնեպ»: Իսկ Վանաձորի համաֆինանսավորվող մրցույթում հաղթող ճանաչվեց մեկ նախագիծ՝ «Ի-Վոկա նախագիծ»:  Նորարարության զարգացման համաֆինանսավորվող դրամաշնորհի շրջանակում նախագծեր իրականացնելու համար հեղինակները կստանան 50 տոկոս համաֆինանսավորում, իսկ Գյումրիում և Վանաձորում իրականացվող նախագծերը` 85 տոկոս:
Դրամաշնորհային գումարը յուրաքանչյուր նախաձեռնության համար կազմում է նվազագույնը 10000 ԱՄՆ դոլար, իսկ առավելագույնը՝ 50000 ԱՄՆ դոլար։ Ներկայացվող ծրագրի առավելագույն տևողությունը 1 տարի է: Մրցութային 2-րդ փուլին մասնակցության հայտ էին ներկայացրել 55 ընկերություններ և թիմեր, որոնցից 39-ը գնահատող հանձաժողովի կողմից հնարավորություն է ստացել մասնակցելու ներկայացումների փուլին: Գնահատող հանձնաժողովը կազմված է ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարարության, «Գրանատուս վենչուրային հիմնադրամի» և մասնավոր հատվածի ներկայացուցիչներից:
Ներկայումս հայտարարված է նաև մրցույթի 3-րդ փուլը և մասնակցել ցանկացողները կարող են հայտեր ներկայացնել մինչև ապրիլի 17-ը:

Impact Acceleration Program 2
EIF Reopens Impact Acceleration Program for a Second Round of Applications in Partnership with C-Quadrat Ampega Social Fund and RECONOMY
Enterprise Incubator Foundation (EIF) announces a second round of applications to its Impact Acceleration Program, designed to identify, accelerate, and invest in early-stage tech startups creating measurable social and environmental impact.  The program is implemented in partnership with C-Quadrat Ampega Asset Management Armenia (CQAA) Social Fund, with the support of the RECONOMY program funded by the Swedish International Development Cooperation Agency (Sida) and implemented by Helvetas Swiss Intercooperation.
The establishment of new technology companies has been encouraged
25.03.2015
The establishment of innovative ideas and new technology companies has been encouraged
On March 23-24 the conclusion of the second call of matching grant competition takes place at Ararat hall of the Armenia Marriott Hotel.
7 projects were winners of the Innovation Matching Grants Competition: "Vandelion", "GG Taxi", "My day at home", "Penny", "Flaxton", "Mobile Classroom" and "EcoTechnologies".
4 projects were winners of Gyumri Matching Grants Competition: "FamBox", "BrikEvolution", "Movie Trip" and "EcoSnap". 1 project was the winner of Vanadzor Matching Grants Competition: "E-Voca Project".
Within the framework of Matching Grants Competition for the implementation of their projects the authors will receive 50% co-financing, the projects implemented in Gyumri and Vanadzor will receive 85 % co-financing.
Minimum amount of grant per initiative is 10.000 USD, maximum amount - 50.000 USD. Maximum duration of presented project is 1 year. 55 companies applied for participation in the second call of Matching Grants Competition. 39 of them have a chance to present their projects. The assessment committee is composed of the representatives of Ministry of Economy, "Granatus Venture Fund" and a private sector.
The awarding ceremony was attended by Deputy Minister of Economy of RA Emil Tarasyan, Director of Enterprise Incubator Foundation Bagrat Yengibaryan, The World Bank's Senior Operations Officer Sandra Sargent.
During the awarding ceremony Deputy Minister Emil Tarasyan delivered a speech. "The ideas that win will be used." -, said Deputy Minister. Tarasyan expressed with satisfaction that year by year the number of participants increases.
"Matching Grants Competition is one of means to implement our objectives. As a result of the Competition new companies, working with innovative technologies, have being established throughout Armenia",- noted Director of Enterprise Incubator Foundation Bagrat Yengibaryan.
"Armenia has a great potential for the development of telecommunication and information technologies. Almost everyone has an innovative idea and project in Armenia, which is very gratifying",- said Sandra Sargent, the World Bank's Senior Operations Officer.
Now the next round of Matching Grants Competition is announced. The participants can send their application form to EIF before April 17, 2015.