Տեխնոլոգիական ոլորտի թիմերը ներկայացրել են նորարար գաղափարները
Համաֆինանսավորվող դրամաշնորհային մրցույթում հաղթելու համար տեխնոլոգիական ոլորտի թիմերն ու ընկերությունները ներկայացրել են իրենց ամենանորարար գաղափարները
Մայիսի 25-ին` Գյումրիում, իսկ մայիսի 27-ին` Երևանում տեղի է ունեցել համապատասխանաբար Գյումրու և Վանաձորի ու Երևանի համաֆինանսավորվող դրամաշնորհային մրցույթի ամփոփիչ փուլը, որի ընթացքում գնահատող հանձնաժողովներին իրենց ներդրումային ծրագրերն են ներկայացրել մրցույթի մասնակցության հայտ ներկայացրած տեխնոլոգիական ոլորտի 28 ընկերություներ և թիմեր Վանաձորից և Գյումրիից ու 23 ընկերություններ և թիմեր Երևանից: Դրամաշնորհային մրցույթի հաղթող են ճանաչվել.
Գյումրու համաֆինանսավորվող դրամաշնորհներ
• «Արատտա»- Աղասի Գյուրջողլյան
• «BooksPlus»- Անահիտ Մանուկյան
• «Localz»- Արտավազդ Սոխիկյան
• «4car»- Լևոն Եղյան
• «RenderForest»- Նարեկ Սաֆարյան
• «Հերթերի կառավարման առցանց համակարգ»- Գևորգ Սաֆարյան
Վանաձորի համաֆինանսավորվող դրամաշնորհներ
«Easy Lunch»- Հայկ Ֆալակյան
Նորարարության զարգացման համաֆինանսավորվող դրամաշնորհներ
• «Eye Care Plus»- Պավել Սնխչյան
• «Nutleh»- Աշոտ Մաշուրյան
• «Truthly»- Հրաչյա Մանուկյան
• «Triip»- Գրիգոր Մաթևոսյան
• «GiftsApp»- Ալեքսանդր Մարդոյան
• «News Deeply»- Լառա Սեդրակյան
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության նախաձեռնությամբ անցկացվող մրցույթը կազմակերպվում է Ձեռնարկությունների ինկուբատոր հինադրամի կողմից` ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության և Համաշխարհային բանկի աջակցությամբ՝ «Էլեկտրոնային հասարակության և մրցունակության համար նորարարության զարգացման» ծրագրի շրջանակում: Համաֆինանսավորվող դրամաշնորհային մրցույթի նպատակն է աջակցել ՏՀՏ և բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտներում գործող ընկերություններին և թիմերին՝ մշակելու նոր ապրանքներ և ծառայություններ, ինչպես նաև ներդնելու ՏՀՏ և բարձր տեխնոլոգիաները տարբեր գործընթացների ադապտացման, բարելավման և/կամ զարգացման համար: Դրամաշնորհային գումարը յուրաքանչյուր նախաձեռնության համար կազմում է նվազագույնը 10000 ԱՄՆ դոլար, իսկ առավելագույնը՝ 50000 ԱՄՆ դոլար։ Ներկայացվող ծրագրի առավելագույն տևողությունը 1 տարի է: Գյումրու և Վանաձորի դրամաշնորհների համար համաֆինանսավորվող գումարը պետք է կազմի 15%, իսկ Երևանի դրամաշնորհների համար` 50%:

The companies and teams have presented their the most innovative ideas
The companies and teams from ICT and high technologies sectors have presented their the most innovative ideas to win in Deal Generation Matching Grants Competiton
On May 25 in Gyumri , on May 27 in Yerevan as well the final stage of Gyumri Matching Grants and Vanadzor Matching Grants was held. 28 companies and teams of technological sector from Vanadzor and Gyumri, as well as 23 companies and teams from Yerevan presented their investment projects to the assessment committees.
The winners of the competition were following projects:
Gyumri Matching Grants Competition
• "Aratta"- Aghasi Gyurjoghlyan
• "BooksPlus"-Anahit Manukyan
• "Localz"-Artavazd Sokhikyan
• "4car"- Levon Yeghyan
• "RenderForest"-Narek Safaryan
• "Queue management online system"-Gevorg Safaryan
Vanadzor Matching Grants Competition
• "Easy Lunch"-Hayk Falakyan
Matching Grants for Yerevan
• "Eye Care Plus"- Pavel Snkhchyan
• "Nutleh"- Ashot Mashuryan
• "Truthly"- Hrachya Manukyan
• "Triip"- Grigor Matevosyan
• "GiftsApp"- Aleksandr Mardoyan
• "News Deeply"- Lara Sedrakyan
The competition has been held within the framework of E-Society and Innovation for Competitiveness (EIC) Project by the initiative of the Ministry of Economy of RA and with support of the World Bank. The competition is organized by Enterprise Incubator Foundation. Competition is intended to support companies and teams operating in ICT and high technologies sectors to develop new products and services, as well as to inset ICT and high technologies to support new solution, product, service or process adaptation, improvement and/or development. Minimum amount of grant per initiative is 10.000 USD, maximum amount - 50.000 USD. Maximum duration of presented project is 1 year. Gyumri Matching Grants and Vanadzor Matching Grants provide funding for maximum 15% of expenditures and Yerevan Matching Grants provides funding for maximum 50% of expenditures.