Հեքըթոն 2015 մրցույթը ուշադրություն է դարձնում սոցիալական ներառման թեմային
«Հեքըթոն[ՅԱՆ] մանկություն 2015» մրցույթը հատուկ ուշադրություն է դարձնում սոցիալական ներառման թեմային
«Հեքըթոն [ՅԱՆ] մանկություն 2015» մրցույթի ավանդական անվանակարգերին այս տարի ավելացել է մեկ հատուկ անվանակարգ։ Մրցույթի գլխավոր աջակիցներ Համաշխարհային բանկը և Ձեռնարկությունների ինկուբատոր հիմնադրամը սահմանել են հատուկ մրցանակ 400,000 ՀՀ դրամի չափով (առանց հարկերի) այն լավագույն թիմի համար, ով կմշակի սոցիալական ներառում (social inclusion) պարունակող նորարար լուծում ցանկացած ոլորտում՝ առողջապահության  բարելավումից  մինչև օդում արտանետումների նվազեցում կամ աշխատատեղերի ստեղծում։
Մրցույթի կազմակերպիչները այս տարի ստացել են աննախադեպ թվով հայտադիմումներ։ Մրցույթին մասնակցելու համար հայտ են ներկայացրել 70-ից ավելի թիմեր՝ ընդհանուր 260 մասնակիցներ Երևանից, Գյումրուց, Վանաձորից և այլ քաղաքներից։  «Հեքըթոն[ՅԱՆ] մանկություն 2015» մրցույթը կազմակերպվում է Մայքրոսոֆթ ինովացիոն կենտրոն Հայաստանի, Ձեռնարկությունների ինկուբատոր հիմնադրամի, Մայքրոսոֆթ ԱրԷյ-ի, Հանրային լրագրության ակումբի,  Վանաձորի տեխնոլոգիական կենտրոնի կողմից` Համաշխարհային բանկի, ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարարության, Արմենտել ՓԲԸ-ի (Beeline ապրանքանիշով), Knight-Mozilla OpenNews-ի, Վանաձորի N17 և 5 ավագ դպրոցների և ggTaxi-ի աջակցությամբ։

Hackathon [YAN] 2015’ contest to emphasize the topic of social inclusion
Special category has been added to the traditional categories of ‘Hackathon [YAN] Childhood 2015’ contest. The main supporters of the contest - Enterprise Incubator Foundation and World Bank have аssigned a special prize of 400,000 AMD (without taxes) to the best team, which will develop innovative solutions in social inclusion at any area, from improvement of healthcare sector to the decrease of emissions or new job creation.
The contest organizers have received an enormous number of applications this year. 70 teams with more than 250 participants from Yerevan, Gyumri, Vanadzor and other cities of Armenia have applied for the contest.
‘Hackathon [YAN] Childhood 2015’ contest is organized by Microsoft Innovation Center Armenia, Enterprise Incubator Foundation, Microsoft RA, Public Journalism Club, Vanadzor Technology Center with the assistance of World Bank, RA Ministry of Economy, Armentel CJSC (Beeline trademark), Knight-Mozilla OpenNews, Vanadzor Schools N17 and 5  and ggTaxi.