Հետազոտական աշխատանքների ֆինանսավորման ծրագիր 2021
Սիրով հրավիրում ենք Հայաստանի Հանրապետության հետազոտական ինստիտուտների և բուհերի հետազոտական թիմերին ներկայացնելու իրենց առաջարկները Հետազոտական աշխատանքների ֆինանսավորման (Faculty Research Funding) ծրագրին, որն իրականցվում է «Ձեռնարկությունների ինկուբատոր» հիմնադրամի կողմից՝ PMI Science-ի աջակցությամբ։ Ծրագրի հիմնական նպատակն է տրամադրել ֆինանսավորում և համակարգված օժանդակություն տարբեր հետազոտական թիմերին՝ ներքոհիշյալ գիտական ուղղություններում։ 2018 թվականից 19 հետազոտական ինստիտուտների և համալսարանների 45 հետազոտական թիմեր արդեն դարձել են ծրագրի շահառուներ՝ գրանցելով հսկայական առաջընթաց իրենց հետազոտություններում։
2021թ-ի հետազոտական աշխատանքների ֆինանսավորման ծրագրին կարող են դիմել այն հետազոտական թիմերը, որոնց հետազոտական և գիտական նախագծերն առնչվում են հետևյալ ոլորտներին՝
• Նյութագիտություն, կայուն նյութեր, մագնիսական հատկություններով նյութեր
• Այլընտրանքային էներգիայի ոչ-էլեկտրոնային աղբյուրներ
• Ջերմային ու ջերմահաղորդիչ տեխնոլոգիաներ
• Նեյրոգիտություն, սենսորային փորձառություն, սենսորային տեխնոլոգիաներ
• Աերոզոլային գիտություն և տեխնոլոգիաներ
• Բուսաբանություն և թունաբանություն
• Կիրառական ու փորձարարական ֆիզիկա
• Ինժեներիա, արդյունաբերական և համակարգային ինժեներիա, էլեկտրոնային ինժեներիա, նախատիպավորում
• Մաթեմատիկա, մաթեմատիկական մոդելավորում, տվյալագիտություն
• Վերլուծական քիմիա:
Համապատասխանության չափանիշներ
Հայտատուները պետք է բավարարեն հետևյալ պահանջներին՝
• Լինեն ՀՀ-ում գործող հետազոտական ինստիտուտներից կամ համալսարաններից որևէ մեկը ներկայացնող հետազոտական թիմ (2-5 անդամներով)։  Առաջնահերթությունը կտրվի այն թիմերին, որոնք ընդգրկել են երիտասարդ հետազոտողներ (առնվազն 1  ուսանող)
• Առաջարկեն հետազոտական ծրագիր առաջնահերթ ոլորտներից մեկում։
Նախընտրական փուլը հաղթահարած թիմերը կհրավիրվեն հարցազրույցի՝ իրենց առաջարկը ներկայացնելու նպատակով։ Հայտերի մեծ թվի պատճառով, ցավոք, Ծրագրի նախնական փուլը չհաղթահարած թեկնածուների հետազոտական նախագծի առաջարկների վերաբերյալ որակական հետադարձ կապ չի տրամադրվի։
Ծրագրի շրջանակում ընտրված մինչև 10 հետազոտական թիմերն իրենց հետազոտական ծրագրերն իրականացնելու համար կստանան ֆինանսավորում շուրջ 7.4 միլիոն ՀՀ դրամի չափով (ներառյալ բոլոր հարկերը, տուրքերը և այլ պարտադիր վճարները)։
Թիմերը նաև հնարավորություն կստանան մասնակցելու համայնքային բացառիկ միջոցառումների և համագործակցելու ոլորտում փորձառու մասնագետների ու մենթորների հետ։

Faculty Research Funding Program 2021
Research teams from universities and research institutes of the Republic of Armenia are invited to submit their proposals for the Faculty Research Funding Program implemented by Enterprise Incubator Foundation (EIF) with support of PMI Science. The main goal of the Program is to provide funding and systemic support to various research teams in the scientific directions mentioned below. Since 2018, 45 research teams from 19 research institutes and universities have already been able to benefit from the program and demonstrate immense progress in their research.
Research teams can apply to the Faculty Research Funding Program 2021 if their research and scientific project is related to the following areas։
• Botany, toxicology
• Engineering, industrial and systems engineering, electronic engineering, prototyping
The applicants must satisfy the following requirements:
• Be a research team (2-5 members) representing a research institute or a university.  Priority will be given to the teams, which engage young researchers. Minimum 1 student in a team.
• Propose a research project in the priority directions.
The shortlisted teams will be invited to an interview to present their proposals. Unfortunately, because of the big number of applications, no feedback related to the quality of the proposal will be given to the candidates, which are not selected for the program.
In the frame of the program up to 10 selected research teams will receive a funding of around 7.4 mln AMD (including all taxes and other mandatory payments) for their research projects.
Additionally, teams will get an opportunity to participate in the exclusive community activities, as well as closely work with mentors and experts in the field.
Interested research teams should fill in the Online Application Form and attach the following documents: